NIRON 00STL125JIGBASIC/110 Image 1
NIRON 00STL125JIGBASIC/110 PPR SCKT WLD W/CLMP 2-5 IN PIPE
MFR Part #: 00STL125JIGBASIC/110
SKU #: 1218915
Brand: NIRON®
UPC: 400009781472
NIRON® 00STL125JIGBASIC/110 Socket Welder Machine, 2 to 4 in Pipe, 110 V, 1400 W
Clamp, Frame, Transport Case
For HDPE, PP, PP-R, PB, PVDF, PP-RCTP piping systems
NIRON® Socket Welder Machine, Tool, 2 to 4 in Pipe, 110 V, 1400 W, 19.1 in Length, 12.2 in Width, 21.26 in Height
STL125JIG/110 is a compact socket welding machine for HDPE, PP and PP-R, PVDF, PB OD 2 - 5 in (standard composition steel clamps from diameter 2 - 5 in, on request from diameter 1/2 -2 in STL125LKIT1202). The machine shows a steel frame that can be used as a support to the aligning body, the unit distinguishes itself by being able to work in tight spaces, after a swift releasing maneuver of the frame. The machine has two trolleys, a fixed and a movable one, with practical closing hand wheels in order to ensure a perfect grip in between clamp and pipe/fitting. The machine also features steel auto-centering clamps - a special clamp for the fitting and a couple of paired clamps designed to keep the pipe in position. The trolley closing and opening operations are performed by a "mutual" starter. The special fittings clamp is placed on the fixed trolley. Whenever the type of work requires a different clamping configuration, it is rather easy to unlock and change the machines operativeness.
Product Details
Attributes
Height21.26 in
Length19.1 in
Pipe Size2 to 4 in
Power Rating1400 W
Tool/KitTool
Voltage Rating110 V
Width12.2 in