NIRON 00SMARTWELDL/110 Image 1
NIRON 00SMARTWELDL/110 1/2-6 ELECTROFSN PROCSSR SMART
MFR Part #: 00SMARTWELDL/110
SKU #: 1122104
Brand: NIRON®
UPC: 400007803381
NIRON® 00SMARTWELDL/110 Multi-Function Welding Unit, 110 V, 5 to 42 V, 40 A, 3 kW to 1500 VA
CE Marked | ISO 13950 Certified
NIRON® Multi-Function Welding Unit, 110 V, 5 to 42 V, 40 A, 3 kW to 1500 VA, 50/60 Hz, 20 in Length, 16 in Width, 8 in Height
Product Details
Attributes
Amperage Rating40 A
Frequency Rating50/60 Hz
Height8 in
Length20 in
Power Rating3 kW to 1500 VA
Voltage Rating110 V, 5 to 42 V
Width16 in
Features
  • Incorporated in pelican case
  • User's handbook on hardware support and quick guide on paper
  • USB key (4GB) for data download (welding report and pressure test)
  • Integrated shipping box
  • Barcode scanner
  • Adapters with 4, 7 mm Dia pins
  • Illuminated display with 4 lines, 20 characters each
  • Memory for 10000 welding cycles
  • 8 memories with 500 parameters each for pressure tests
  • Fitting working range up to 40 A maximum peak