NIRON 00NPCCE/110 Image 1
NIRON 00NPCCE/110 1/2-2 SCKT FUSN TOOL SUPPORT F 110V
MFR Part #: 00NPCCE/110
SKU #: 1122071
Brand: NIRON®
UPC: 400007803053
NIRON® 00NPCCE/110 Manual Socket Welder With Support, 1/2 to 2 in Pipe, 110 V, 800 W
Socket Welder, Fork Support, Bench Vice, Allen Wrench, Pin for Socket and Spigot
For HDPE, PP, PP-R, PB, PVDF, PP-RCTP piping systems
NIRON® Manual Socket Welder, Tool/Kit: Tool, 1/2 to 2 in Pipe, 110 V, 800 W Power, 6 in L, 1.9 in W, 14.2 in H
Product Details
Attributes
Height14.2 in
Length6 in
Pipe Size1/2 to 2 in
Power Rating800 W
Tool/KitTool
Voltage Rating110 V
Width1.9 in