NIRON 00E9001P/110 Image 1
NIRON 00E9001P/110 ELECTROFUSION WLDING UNIT 110V
MFR Part #: 00E9001P/110
SKU #: 1173484
Brand: NIRON®
UPC: 400008331517
NIRON® 00E9001P/110 Multi-Function Welding Unit With Barcode Scanner, 110 V, 5 to 42 V, 70 A, 4 kW to 2000 VA
CE Marked | ISO 13950 Certified
NIRON® Multi-Function Welding Unit, 110 V, 5 to 42 V, 70 A, 4 kW to 2000 VA Power, 50/60 Hz, 23.78 in L, 18.33 in W, 12.08 in H
Product Details
Attributes
Amperage Rating70 A
Frequency Rating50/60 Hz
Height12.08 in
Length23.78 in
Power Rating4 kW to 2000 VA
Voltage Rating110 V, 5 to 42 V
Width18.33 in
Features
  • Incorporated in pelican case
  • User's handbook on hardware support and quick guide on paper
  • USB key (4GB) for data download (welding report and pressure test)
  • Integrated shipping box
  • Barcode scanner
  • Adapters with 4, 7 mm Dia pins
  • Illuminated display with 4 lines, 20 characters each
  • Memory for 10000 welding cycles
  • 8 memories with 500 parameters each for pressure tests
  • Fitting working range up to 70 A maximum peak