GENERAC APKE00010 Image 1
GENERAC APKE00010 2500W 10A SUBSTRING OPTIMIZER
MFR Part #: APKE00010
SKU #: 1301872
Brand: Generac®
UPC: 400052220782
Generac® APKE00010 S2502 Substring Optimizer, 13/10 A Max Input, 8 A Max Output, 420 V Input, 420 V Output, 70 deg C Operating
10 Years
UL Listed 1741|CSA 22.2|PROP65|cETLus Listed
Generac®, APKE00010, Optimizer, Substring, Series: S2502, 13/10 A Maximum Input Current, 8 A Maximum Output Current, 420 V Maximum Input, 420 V Maximum Output, 70 deg C Operating, 18 A Short Circuit, MC4 Locking Connector, Ground-fault/Arc-fault/Type 1 AFCI/Integrated Protection, 99 % Efficiency, 9.6 in H x 2 in W x 15.4 in L Dimensions
Product Details
Attributes
Connector TypeMC4 Locking
Dimensions9.6 in H x 2 in W x 15.4 in L
Efficiency99 %
Maximum Output Current8 A
Operating Temperature70 deg C
Protection RatingGround-fault/Arc-fault/Type 1 AFCI/Integrated
SeriesS2502
Short Circuit Current Rating18 A