STANPRO 55052 FL GU10 LAMP H20GU10/CG/2.5M/120V/STD ICE
MFR Part #: 55052
SKU #: 1022120
Brand: Stanpro
UPC: 55052
STANDARD® 55052 ICE Reflector Lamp, 20 W, GU10 Halogen Lamp, ES16 Shape, 130 Lumens
This product may be subject to ecological fees.
STANDARD® ICE Reflector Lamp, H20GU10/CG/2.5M/120V/STD ICE Designation, 20 W Wattage, 120 V AC, Halogen Lamp, GU10 Lamp Base, ES16 Shape, 130 Lumens, 2500 hr Average Life, 2800 K Color Temperature, Frosted Lamp, Covered Glass Fixture, Flood Beam, 40 deg Beam, 2 in Dia x 2-5/32 in L Dimensions
Product Details
Attributes
Lamp Base TypeGU10
Lamp FinishFrosted
ShapeES16
Wattage20 W
Additional InformationCC-8 Filament
Average Life2500 hr
Beam Angle40 deg
Beam TypeFlood
Bulb BaseBi-Pin Twist and Lock
Bulb Base CodeGU10
Bulb DesignationH20GU10/CG/2.5M/120V/STD IC
Bulb FinishFrosted
Bulb ShapeElliptical
Bulb Shape CodeES16
Color Temperature2800 K
DesignationH20GU10/CG/2.5M/120V/STD ICE
Dimensions2 in Dia x 2-5/32 in L
DimmableYes
Fixture TypeCovered Glass
Lamp TypeHalogen
Length2.17 in
Lumens130 Lumens
SeriesICE Series
Voltage Rating120 V AC, 120 V